کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

پروپوزال کارشناسی ارشد

پروپوزال کارشناسی ارشد

تعریف کلی برای پروپوزال کارشناسی ارشد :

پروپوزال یک طرح برای برآورده کردن یک نیاز می باشد ،چیزی شبیه یک طرح یا پیشنهاد که در ذهن شما وجود داردکه با روش های خاص ارائه می گردد.

⬅️ هر پروپوزال باید شامل اجزاء زیر باشد

۱.عنوان تحقیق (Project Title):

بدون مشخص کردن عنوان تحقیق، مسلما هیچ پژوهش و پروپوزالی قابل اجرا نخواهد بود. عنوان و موضوع پژوهش مسیر و طرح نهایی یک تحقیق را مشخص می کند.

۲٫ بیان مسئله و اهمیت موضوع تحقیق (Importance and Statement of Topic):

مسئله مطرح شده در این بخش، همان سوالی است که برای محقق به وجود آمده است و هدف او از طرح آن ریشه یابی مشکلات به وجود آمده و ارائه راهکارهایی برای رفع آن ها است.

۳٫ پیشینه تحقیق (Review of Literature and Relevant Topics):

هدف بخش پیشینه در پروپوزال موارد زیر میباشد:

⬅️جلوگیری از دوباره کاری و سرقت ادبی
⬅️بهره گیری از تجربیات محققان پیشین
⬅️آگاهی از نقاط ضعف پژوهش های قبلی
⬅️آشنایی با روش های تحقیق که در پژوهش های پیشین مورد استفاده قرار گرفته است.

۴٫ اهداف تحقیق (Aims of Research):

⬅️اهداف یک پژوهش به دو دسته کلی تقسیم می شوند
۱٫ اهداف کلی: اهدافی هستند که مستقیما از موضوع پروپوزال نشات می گیرند.
۲٫ اهداف ویژه و کاربردی: این اهداف نشات گرفته از مسئله پژوهش و اهداف کلی هستند.

۵.فرضیه ها در (Hypothesizes):

در واقع فرضیه را در پروپوزال می توان حدس و گمان پژوهشگر در ارتباط با وجود تفاوت یا احتمال وجود رابطه و یا اثر، در بین متغیرها دانست.

۶٫روش و مراحل تحقیق (Methodology):

⬅️یکی از مهم ترین بخش های یک طرح پژوهشی یا پروپوزال، ارائه روش های انجام تحقیق می باشد. در این قسمت، باید به مواردی از قبیل نوع تحقیق، مراحل انجام شامل ابزار و روش های گردآوری داده ها، جامعه آماری و حجم نمونه، روش نمونه گیری، ابزار و روش های تجزیه و تحلیل داده ها می باشد، اشاره نماید.

۷٫ منابع و مآخذ (References):

یک پژوهش یا پروپوزال (Proposal) زمانی ارزش علمی دارد که مستند باشد. یک پژوهشگر باید تمامی المان ها و داده هایی که در متن استفاده کرده را با ذکر منبع در پروپوزال درج نماید. تمامی منابعی که در متن به آن ها رجوع شده است باید در این بخش به طور کامل معرفی شوند.

در این بخش به شش نکته مهم در پروپوزال‌نویسی برای دانشجویان ارشد و دکتری اشاره خواهیم کرد:

۱. موضوع مورد نظرتان تکراری نباشد یا محتوای آن با سایر تحقیقات انجام‌شده همپوشانی نداشته باشد برای داشتن یک پروپوزال حرفه ای رعایت این نکته الزامیست.

۲. انتخاب استاد راهنما یکی از پارامترهای مهمی است که پیش از آغاز پروپوزال‌نویسی برای دانشجویان ارشد و دکتری باید به آن توجه ویژه شود.

۳. درباره منابع مالی تامین هزینه‌های پروپوزال تان با استاد راهنما مشورت و توافق کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.برآورد دقیق و کامل هزینه‌های همه مراحل پروژه تحقیقاتی‌تان را قبل از انتخاب موضوع انجام دهید.

۴. محتوای علمی پروپوزال‌تان کاملا معتبر، مستند و به‌روز و مبتنی بر جدیدترین دستاوردهای علمی جهان باشد و به طور شفاف و دقیق موضوع پژوهش را تشریح کند.در پروپوزال نویسی رعایت اصول نگارشی و گرامری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

۵.از کپی کردن، سرهم کردن اطلاعات و استفاده محض از نتایج تحقیقات دیگران بپرهیزید. بدیهی است انجام دادن پژوهشی ارزشمند هم باعث ایجاد احساس رضایت قلبی و انگیزه رشد و موفقیت بیشتر در خودتان میشود و هم میتواند الگوی موثری برای دیگر پژوهشگران باشد.

۶. تک‌بعدی عمل نکنید؛ چه در انتخاب روش تحقیق و چه در گزینش روش تحلیل داده‌ها روشهای مختلف را برگزینید و حتی با خلاقیت و تغییر زاویه دیدتان از روشهای تلفیقی برای ارزیابی مسئله پژوهش خود استفاده کنید. روشهایی که کاربردی باشند مثلا نرم‌افزارهای گوناگون را آزمایش کنید یا برای گردآوری دیتاهای مورد نیازتان از همه روشها کمک بگیرید.

 

از صفحه پایان نامه هم دیدن نمایید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هفت × = 28