ساختار یک مقاله ی علمی :

در بسیاری از رشته ها ساختار مقالات علمی شبیه به هم است. در اواسط قرن نوزدهم میلادی و اوایل قرن بیستم به تدریج بحث روش شناسی مقالات علمی مطرح شد و سردبیران مجلات از نویسندگان خود خواستند تا آثار خود را در قالب سازمان یافته تری بنویسند.
در حال حاضر اکثر مجلات علمی در بخش ” برای نویسندگان ” از پژوهشگران می خواهند که مقالات خود را در فرمتی که آن ها تنظیم کرده اند بنویسند.

پیش از توضیح درباره ی ساختار مقالات باید در ابتدا با انواع مقالات علمی آشنا شوید.

انواع مقالات علمی :

مقاله ی علمی پژوهشی : این مقالات شامل مقالاتی هستند که حاصل تلاشهای یک پژوهشگر یا یک گروه علمی است. این نوع مقاله رایج ترین مقاله ی علمی است و بیشتر مجلات تنها مقالاتی را می پذیرند که از نوع مقالات پژوهشی باشند.

مقاله ی علمی مروری : این نوع از مقالات به بررسی یک موضوع علمی می پردازند و بسیاری از مجلات تأکید می کنند که این نوع مقالات باید توسط یک فرد صاحب نظر در آن حیطه ی پژوهشی نوشته شود.
اما برخلاف این رویه، در ایران مقالات توسط دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد نگارش می گردد و در اکثر همایش ها ارائه می شوند.

مقالات گزارش موردی : این نوع مقالات که در اکثر موارد در علوم زیستی و علوم پایه مورد استفاده قرار میگیرند یک مورد خاص و یا یک بیماری نادر معرفی می شود.

گزارش کوتاه : معمولا اگر در طی یک پژوهش علمی یک نتیجه ی مهم به دست آید در قالب گزارش کوتاه ارائه می گردد. این نوع پژوهش در اکثر مواقع شامل پژوهش های در حال انجام است.

نامه به سردبیر : معمولا ً شامل نظرات تخصصی پژوهشگران درباره ی آخرین مقالات چاپ شده در مجله است و به نقد و بررسی آن ها می پردازد.

ساختار یک مقاله ی پژوهشی : در اینجا هدف ما ارائه ساختار مقالات پژوهشی است که بیشترین نوع مقالات چاپ شده در مجلات است.
این ساختار تقریبا مشابه است ولی با توجه به رشته علمی و نوع مجله ممکن است تفاوت های مختصری داشته باشد. ساختار یک مقاله پژوهشی شامل : عنوان، مؤلف یا مؤلفان، چکیده، کلید واژه ها، مقدمه، روش، نتایج، بحث و نتیجه گیری و منابع است.

مقالات علوم پزشکی هم ساختار تقریبا مشابهی دارند فقط بحث روش ها در این نوع از مقالات تحت عنوان مواد و روش ها آورده شده و مفصل تر است. و ساختار آن شامل : عنوان، مؤلف یا مؤلفان، چکیده، کلید واژه ها، مقدمه، مواد و روش ها، نتایج، بحث و نتیجه گیری، تقدیر و تشکر و منابع است.

در انتها باید ذکرنمائیم که شما پس از تهیه ی مقاله خود طبق فرمتی که ذکر گردید باید به سایت مجله ی مورد نظرتان مراجعه نموده و تغییرات جزئی را بر اساس فرمت آن مجله اعمال کنید.

About مدیر وب سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  • 8 + = نُه